Pravilno naoštrite svoju lančanu pilu

Kako bi vaša lančana pila uvijek radila punom snagom i svaki put pružala savršen rezultat rezanja, potrebno ju je redovito oštriti. Tup ili neravnomjerno istrošen lanac zahtijeva više sile, radi neprecizno i ​​također može predstavljati sigurnosni rizik. Ispravno oštrenje lanca zahtijeva malo vježbe, ali se može brzo naučiti s pravim alatima, čak i za one bez tehničkog iskustva. U ovom blogu dajemo vam upute kako to učiniti u jednostavnim koracima.

A man cutting a branch off the Einhell chainsaw.
Nakon oštrenja lanca pile, rezanje akumulatorskom lančanom pilom puno je lakše.

Kada je lanac potrebno naoštriti?

Kada ili koliko često trebate oštriti lanac vaše lančane pile ovisi o vašoj metodi rada, drvetu koje pilite i samom lancu, tako da je nemoguće dati jednoznačan odgovor na ovo pitanje. Međutim, ako se pojave sljedeći znakovi, vrijeme je da naoštrite lanac svoje motorne pile:

  • Pila više ne reže bez pritiska: Ako morate pritisnuti motornu pilu u drvo tijekom rezanja, lanac pile više nije dovoljno oštar.
  • Lančana pila poskakuje: Ako lančana pila više ne može pravilno zahvatiti drvo i poskakuje tijekom rezanja, to također ukazuje na nedostatak oštrine.
  • Prašina umjesto piljevine: Ako se tijekom okomitih rezova, kao što je poprečno rezanje, ili tijekom rezova uranjanjem umjesto piljevine stvara fina prašina, morate odmah naoštriti lanac.
  • Rezanje samo u jednom smjeru: Ako rez primjetno ide samo u jednom smjeru, zubi na jednoj strani su previše tupi.
  • Emisije dima: Ako se tijekom piljenja proizvodi dim unatoč ispravnom podmazivanju lanca, ispravnoj napetosti lanca i ispravno podešenom rasplinjaču, lanac pile nije dovoljno oštar.
A man cutting a branch off with the Einhell chainsaw.
Akumulatorskim lančanim pilama također je potreban oštar lanac za postizanje savršenih rezultata.

Pravi alati za oštrenje vaše lančane pile

Lančanu pilu najlakše ćete naoštriti korištenjem specijaliziranog oštrača lanca pile. Ako želite ručno naoštriti lanac pile, trebat će vam nekoliko specifičnih alata i prava tehnika brušenja. Detaljnije ćemo pojasniti obje opcije.
 

Korištenje oštrača lanca

Lanac pile najlakše ćete naoštriti pomoću specijaliziranog alata za oštrenje lanca pile. Oštrič lanca je opremljen vodilicom u kojoj je lanac pile sigurno stegnut. Koristeći brusnu ploču i točnu postavku kuta, tada možete optimalno naoštriti karike lanca svake strane jednu za drugom. Samo provjerite jeste li podesili postavku kuta prije oštrenja zuba pile u suprotnom smjeru.
 

Someone sharpening the chainsaw.
Za jednostavno oštrenje lanaca pile postoji poseban alat za oštrenje lance.

Oštrenje lanca pile turpijom

Ako kod kuće nemate oštrač lanca ili radije ručno oštrite lanac, trebat će vam sljedeći alati za jednostavno, brzo i ispravno oštrenje lanca pile:

  • okrugla turpija za zube pile
  • ravna turpija za graničnik dubine
  • mjerač dubine
  • držač turpije (opcionalno)
  • vodilica za turpijanje (opcionalno)

Prilikom odabira okrugle turpije važno je odabrati pravi promjer. Možete saznati koji je promjer pravi za vaš lanac pile iz specifikacija proizvođača. Kada je u pitanju ravna turpija, trebali biste se pobrinuti da ima prave (kompaktne) dimenzije i fini rez koji vam je potreban za ovaj posao. Obje turpije možete pronaći u dobro opremljenim specijaliziranim trgovinama. Osobito za početnike, držač turpije je vrlo koristan dodatak. Ovo ćete često moći dobiti u kompletu s vašom okruglom turpijom. Držač je postavljen na ručku i pomaže vam u održavanju pravilne visine brušenja. Mjerač dubine pomoći će vam u nekoliko različitih zadataka: možete ga koristiti za postizanje pravog kuta prilikom oštrenja, za podešavanje udaljenosti graničnika dubine i za čišćenje utora i ulazne rupe za ulje na vodilici. Vodilica za turpijanje također je koristan alat kada treba pogoditi pravi kut. Možete ga jednostavno pričvrstiti na vodilicu lanca pomoću ugrađenog magneta.
 

A man cutting off the trunk of a tree.
S oštrim lancem, lančana pila s lakoćom prolazi kroz drvo.

Oštrenje lančane pile: vodič korak po korak

Korak 1: Pripremite lančanu pilu i lanac

Za početak, trebali biste temeljito očistiti lanac - najbolje je koristiti otapalo za smolu ili posebno sredstvo za čišćenje lančane pile. Važno: ulje i smola drveća moraju se potpuno ukloniti.

Zatim provjerite je li dostignut prag istrošenosti na graničniku dubine ili rubu ploče. U tom slučaju ima više smisla kupiti novi lanac pile nego ponovno oštriti postojeći. Ako je ostalo još dovoljno materijala za oštrenje, trebate pravilno pripremiti lanac lančane pile. Ako ga planirate ručno oštriti, možete ostaviti lanac na pili. Da biste to učinili, trebali biste zategnuti lanac, aktivirati kočnicu lanca i pričvrstiti vodilicu u stegu. Ako koristite alat za oštrenje lanca motorne pile, morat ćete ukloniti lanac i stegnuti ga u vodilicu.

U ovom trenutku (ako ne i prije) trebali biste također staviti rukavice kako biste izbjegli ozljede zubima lanca pile.

Savjet: Označite najkraći rezni zub olovkom kao zub za vođenje i ovdje počnite oštriti. Tako ćete točno znati kada ste obradili sve zube u svakom smjeru.

Korak 2: Oštrite obje strane lanca jednu za drugom

  • Vodite turpiju držeći ručku jednom rukom, a drugom rukom pomičući turpiju prema naprijed pored reznog zuba. Počnite s zubom vodilice i postavite ga. Turpijajte u rezni zub tako da se turpija uzduž njega može voditi pritiskom iznutra prema van.
    Turpijajte uvijek pod pravim kutom u odnosu na vodilicu. Pravi kut oštrenja ovisi o lancu pile i drvu koje želite rezati. Kut oštrenja općenito će biti između 25° i 35° – što je drvo tvrđe, to je kut veći. Uvijek slijedite preporuke proizvođača. Za održavanje ispravnog kuta preporučujemo da kao pomoć koristite vodilicu za turpijanje ili mjeru za turpijanje.
    Prilikom turpijanja pazite da turpija zahvata samo u hodu prema naprijed i da je lagano podignete kada je ponovno povlačite unatrag. Turpiju redovito okrećite kako se ne bi istrošila s jedne strane.
  • Ako koristite alat za oštrenje lančane pile, postupak je vrlo sličan. Nakon što je lanac pričvršćen na vodilicu, podesite kut brušenja pomoću ljestvice. Zatim preklopite graničnik lanca prema dolje i povucite lanac dovoljno daleko da graničnik bude uz reznu kariku. To vam omogućuje da naoštrite zub bez klizanja lanca. Spustite oštrač lanca dok brusna ploča ne dodirne kariku lanca i postavite mjerač dubine. Sada možete započeti proces oštrenja.
  • Savršen rezultat turpijanja, a time i savršena oštrina, postiže se kada na oštrici vidite neprekinutu liniju koja ne reflektira svjetlost. Ponovite postupak brušenja za svaki zub dok ponovno ne dođete do zuba vodilice od kojeg ste započeli brušenje. Pazite da sve zube isturpijate na istu duljinu. Zatim okrenite lanac za 180° ili podesite postavku kuta alata za oštrenje lanca tako da odgovara istom stupnju kao i druga strana ljestvice i ponovite postupak na drugoj strani lanca pile.
Close-Up image of a chainsaw
Lanac pile treba naoštriti zub po zub s obje strane.

Korak 3: Provjerite i podesite graničnik dubine

Nakon što ste naoštrili sve rezne zube, moraju se podesiti odgovarajući graničnici dubine. Kao što mu ime govori, graničnik dubine ograničava koliko duboko rezni zub prodire u drvo. Kako zupčasta ploča neprestano pada unatrag i postaje sve kraća kako se oštri, razmak između gornjeg ruba ploče i gornjeg ruba graničnika također se mijenja. Međutim, taj takozvani razmak graničnika dubine mora biti isti za sve rezne elemente i mora biti odgovarajuće veličine.

Ako je udaljenost prevelika, lanac neće teći glatko i jako će vibrirati. Rizik od trzaja također se povećava kako se smanjuje trajnost lančane pile. Lanac pile je također više istegnut u ovom stanju, što može dovesti do njegovog iznenadnog pucanja. Ako je udaljenost premala, učinak rezanja će se smanjiti.

Udaljenost možete provjeriti pomoću mjerača dubine. Jednostavno ga postavite na lanac pile tako da leži na pločama susjednih reznih zuba. Ako graničnik dubine strši izvan mjerača, mora se izbrusiti pomoću plosnate turpije dok se turpija ne nasloni na mjerač. Zatim možete odmaknuti mjerač i malo zaokružiti graničnik dubine kako biste ga vratili u izvorni oblik. Na taj način izbjegavate nepotrebne vibracije prilikom kasnijeg piljenja.

Korak 4: Ponovno pripremite lančanu pilu za rad

Nakon što su svi rezni zubi ponovno jednake duljine i kada su kutovi oštrenja i razmaci graničnika dubine s obje strane ispravni i jednaki, lančanu pilu možete ponovno pripremiti za rad. Ako ste prethodno skinuli lanac, možete ga izvaditi iz vodilice alata za oštrenje lanca pile i ponovno ga montirati na vodilicu. Četkom ili komprimiranim zrakom uklonite metalne strugotine s cijelog lanca i reznog mehanizma. Zatim podmažite lanac pile. Na kraju, prilagodite napetost lanca prema specifikacijama proizvođača.

A man cutting off a trunk of a tree with the Einhell chainsaw.
Benzinska, električna ili akumulatorska lančana pila: redovito oštrenje lanca je obavezno za svaku pilu.

Sažetak: Oštri lanci omogućuju ugodan rad

Oštrenje lanca pile sigurno nije najljepši posao u radionici, ali osigurava da možete sigurno, bez napora i precizno raditi sa svojom lančanom pilom. Ako slijedite korake u ovim uputama, ništa neće stajati na putu vašem sljedećem projektu.

Naša preporuka: Najbolje lančane pile i alati za oštrenje

Marina Liefke
Napisao Marina Liefke
Ažurirano 21.10.2024

Marina Liefke je online urednica u Einhellu, gdje se bavi gotovo svim tekstovima vezanim uz alate, vrtnu opremu i pribor. Ona stječe potrebno znanje kroz praktičnu obuku proizvoda i blisku suradnju s Einhellovim voditeljima proizvoda. Njezin omiljeni alat je akumulatorski kompresor PRESSITO jer kada ponestane zraka, on ga odmah upumpava natrag.