Kako iskoristiti lišće i zelene reznice u svom vrtu

Košnja travnjaka, rezanje živice, skupljanje lišća – tijekom cijele godine nakuplja se vrtni otpad. Ali osobito u jesen, gomilaju se ostaci od rezidbe drveća, rezanja živice i grmlja te posljednje košnje trave. Ali gdje bi sve reznice, lišće i grane trebale završiti? Ne mora sve to završiti u kanti za organski otpad ili se odložiti u reciklažni centar. U ovom članku naučite kako koristiti reznice travnjaka, lišće i drugi vrtni otpad u svom vrtu.

A woman raking up leaves in her yard with an Einhell cordless leaf blower.
Možete koristiti lišće, otkose travnjaka i grane od posljednjeg podrezivanja živice umjesto da ih bacate!

Što učiniti s vrtnim otpadom?

Mnogi vrtlari jednostavno odlože manje količine zelenih reznica i lišća u kantu za organski otpad. Međutim, to nije baš ekološki jer ovaj otpad možete iskoristiti za nadolazeću vrtnu sezonu.

Ni u kojem slučaju ne smijete samo spaljivati ​​lišće ili grane! Ovisno o tome gdje živite, to čak može biti protuzakonito. Čak i ako je to dopušteno zakonima vaše države, općine ili ureda za javni red, takvi se požari uvijek moraju unaprijed prijaviti i odobriti. No, spaljivanje vrtnog otpada nije problematično samo s pravnog stajališta, jer dim koji nastaje je štetan za okoliš, utječe na divlje životinje i može uznemiriti vaše susjede, a predstavlja i znatnu opasnost od požara.

Ipak, ako redovito održavate svoj vrt, tu i tamo će se stvarati otpad. Naveli smo vrtlarske alate koji se najčešće koriste u vrtovima:

A man freeing his garden from autumn leaves with the help of an Einhell leaf vacuum cleaner.
Ovisno o tome koji vrtni alat koristite, nastaju različite vrste vrtnog otpada.

Praktični alati za održavanje vrta

  • Škare za živicu: bilo kao zamjena za ogradu ili u dekorativne svrhe - kako bi vaša živica bila bujna i zdrava, treba ih rezati jednom ili dva puta godišnje. Ovisno o živici, lišće i grane nastaju kao otpadni proizvod.
  • Škare za travu i grmlje: uređaji 2-u-1 ne koriste se samo za šišanje uskih prostora, uglova i rubova travnjaka, već se također koriste za oblikovanje živice i grmlja zahvaljujući posebnom nastavku od 20cm. Tanke grane i travu potrebno je reciklirati ili zbrinuti.
  • Lančane pile i pile za rezidbu: bilo da se radi o sječi stabala ili piljenju pojedinačnih grana, ostaci drveća koji se nakupljaju tijekom održavanja stabala često se mogu koristiti kao drvo za ogrjev.
  • Prozračivači: Kako bi korijenje trave dobilo dovoljno važnih hranjivih tvari, vode i zraka za zdrav rast, preporučljivo je prozračiti travnjak barem jednom godišnje. U tom se procesu se mrtvi ostaci trave i mahovina uklanjaju i nastaje otpadni proizvod.
  • Kosilice: Klasika među vrtnim alatima koji ne bi smio nedostajati u svakom kućanstvu sa zelenim površinama. Kada se redovito kosi, travnjak ponovno raste zdrav. Preostale reznice travnjaka stoga se više puta nakupljaju u proljeće, ljeto i jesen.

Da biste iskoristili nusproizvode koji nastaju tijekom vrtlarstva, ovi uređaji su praktični pomagači:

  • Puhači lišća: Pomažu vam skupljati šareno lišće koje se skuplja u vašem vrtu.
  • Usisavači lišća: s usisavačem lišća ne samo da možete skupljati lišće u vreću za sakupljanje, već ga i usitniti izravno kroz integrirani sjeckalicu. Usisavač lišća nije prikladan za usitnjavanje grana.
  • Sjeckalice: grane, ostatke biljaka, grmlja i živice – u vrtnoj sjeckalici možete usitniti gotovo sav vrtni otpad. Zatim ga možete koristiti za kompostiranje. U nastavku možete saznati kako točno to učiniti.

Reciklirajte vrtni otpad poput grana, živice i zelenih reznica

Kompostiranje

Kompostna hrpa u vašem vrtu ima smisla iz više razloga: Tamo ne samo da možete odlagati puno svog vrtnog otpada, već ga možete koristiti i za određeni kuhinjski otpad, umjesto da ga samo odlažete u kantu za organski otpad. Na primjer, kore i ostaci voća i povrća, talog od kave i filteri, kao i vrećice čaja i ljuske od jaja mogu pronaći svoj put do hrpe komposta. Lišće, mahovina, biljni ostaci, stara zemlja, kao i otkos trave i usitnjene grane i grančice trunu na hrpi komposta i stvaraju dragocjeni humus koji možete koristiti za svoj vrt.

Detaljnije informacije o tome kako pravilno kompostirati i što točno smijete staviti na hrpu komposta možete pronaći u vodiču za kompost.

A compost filled with autumn leaves, kitchen scraps and garden waste.
Bilo otpad iz vrta ili kuhinje: Ako ih pustite da trunu na kompostu, stvorit će se humus.

Napravite vlastiti malč

Malč, ili posebne vrste malča kao što je malč od kore, obično su dostupni u svim vrtnim centrima i u većini DIY trgovina. Ali jeste li znali da možete sami napraviti malč? Sloj malča ne služi samo kao zaštita od smrzavanja za biljke zimi , također osigurava bolje skladištenje vlage u tlu, smanjuje rast korova i služi kao prirodno gnojivo nakon truljenja.

Na primjer, možete koristiti suho, usitnjeno lišće, slamu i osušenu travu kao malč za gredice. Usput, ako koristite Einhell usisivač za lišće za sakupljanje jesenskog lišća, uštedjet ćete sebi posao usitnjavanja, jer usisavači za lišće imaju integriranu sjeckalicu prije nego što ostaci dospiju u vreću za sakupljanje. Ako želite upotrijebiti reznice grmlja i živice, ostatke rezova možete pretvoriti u drvni malč. Sve što vam treba je snažna vrtna sjeckalica, odlučite hoćete li sjeckalica s noževima ili s valjcima. Usitnjeni materijal može se koristiti kao trajni malč ispod grmova, živica i drugog drveća.

Women's hands spreading mulch in the garden.
Možete jednostavno napraviti vlastiti malč i koristiti ga, na primjer, kao zaštitu od mraza za vaše gredice.

Zimsko sklonište i zaštita za divlje životinje

Ježevi, kukci, ptice itd. – zimi mnoge divlje životinje traže toplo i sigurno sklonište. Uz samo nekoliko jednostavnih koraka možete dati veliki doprinos i pustiti nekoliko životinjskih sustanara da prezime u vašem vrtu.

Na primjer, možete skupiti jesensko lišće puhačem za lišće i skupiti ga u kutu zaštićenom od vjetra i kiše. U ovoj hrpi lišća ježevi mogu pronaći savršeno utočište za zimski san. Također možete uštedjeti na zbrinjavanju reznica grmlja i živice ako umjesto njih izradite živicu od suhih grana. Ovisno o tome koliko duga živica treba biti, drveni se stupovi zabijaju u zemlju ili – još lakše – ukopavaju uz pomoć naše akumulatorske bušilice za zemlju. Prostor između stupova popunjava se deblima, granama i reznicama živice. Usput, možete dodati i preostalo lišće i ostatke trave kao posljednji sloj na vrhu živice od granja. Ova mrtva ili Benjes živica postaje savršeno stanište za mnoge kukce, sisavce kao što su ježevi ili puhovi, gmazove, divlje pčele i razne vrste ptica.

A typical Benjes hedge or deadwood hedge already planted with vegetation to provide shelter for animals.
Mrtva živica, koja se naziva i Benjes živica, stanište je raznih životinja i insekata.

Sažetak: Bacite manje, koristite više!

Malč, kompost ili sklonište za životinje – otpadni proizvodi koji nastaju tijekom rada u vrtu, na primjer zelene reznice, grane, lišće i biljni ostaci, mogu se mnogo bolje iskoristiti od pukog bacanja. Nadamo se da su vam naši savjeti pomogli pronaći nekoliko prijedloga koje možete primijeniti u svom vrtu. 
 

Marina Liefke
Napisao Marina Liefke
Ažurirano 28.10.2024

Marina Liefke je online urednica u Einhellu, gdje se bavi gotovo svim tekstovima vezanim uz alate, vrtnu opremu i pribor. Ona stječe potrebno znanje kroz praktičnu obuku proizvoda i blisku suradnju s Einhellovim voditeljima proizvoda. Njezin omiljeni alat je akumulatorski kompresor PRESSITO jer kada ponestane zraka, on ga odmah upumpava natrag.